Mi az a split night?
Amikor gyermeked órákat virraszt az éjszaka közepén, és nem lehet visszaaltatni. Gyakran azt érzed, hogy teljesen éber, mint aki kipihente magát – nem nyűgös, nem próbál visszaaludni. Nagyobb gyerekek sokszor megpróbálnak kimászni az ágyból, kimenni a szobából, játszani szeretnének.
Az ipari forradalomig jellemző volt az ún. bifázisos, két szakaszban történő alvás éjszaka. Az emberek napnyugta után lefeküdtek aludni, majd 4-5 óra után felkeltek, és ébren töltöttek néhány órát – imádkoztak, beszélgettek, szeretkeztek -, és csak ezután aludtak vissza. A mesterséges világítás és a gyári munkák megjelenése hozta magával a 8 órás egyben töltött alvást.
Alacsony alvásnyomás: Túl korai az esti elalvás időpontja, nem telt el elegendő idő a délutáni alvás után, vagy túl sokat alszik nappal gyermeked. Ezt gyakran tapasztalhatjuk akkor, amikor a picik kevesebb alvásra állnak át.
Fejlődési ugrás, fejlődési mérföldkövek: Vannak olyan gyerekek, akik egy-egy intenzív fejlődési szakaszra – legyen az mozgás- vagy beszédfejlődés – így reagálnak.
Kialakulatlan cirkadián ritmus: A babák nem születnek kialakult cirkadián ritmussal, azaz belső biológiai órával, ezért az első hónapokban tapasztalhatjuk, hogy éjszaka is hosszabb időt vannak ébren a gyerekek.
Alacsonyabb alvásigény: Szülőként néha nehéz követnünk az első néhány életév változásait. Előfordulhat, hogy gyermekünknek már kevesebb alvás is elegendő lenne, de mi ugyanakkor altatnánk el, mint hónapokkal ezelőtt?
A helyzet megoldása főként attól függ, hogy mi áll a virrasztás hátterében. Érdemes végiggondolni a következőket:
Ha szeretnél többet olvasni a témáról, Roger Ekirch munkásságát ajánljuk figyelmedbe.
© 2024 Altass Válaszkészen | Minden jog fenntartva!