Amiért érdemes tudatosan nevelni a következő generációt: Tanulságok őseinktől
Őseink hihetetlenül intelligensek voltak. Kétmillió évvel ezelőtt kifejlesztették az együttműködő gyermeknevelés gyakorlatát, amely megalapozta a szociális agyunk kialakulását és végeredményben megkülönböztet minket főemlős társainktól.
Itt az ideje emlékeztetnünk magunkat arra, amire őseink intuitíven rájöttek, és amit tudományunk ma már megerősít!
Őseink hihetetlenül intelligensek voltak. Kétmillió évvel ezelőtt kifejlesztették az együttműködő gyermeknevelés gyakorlatát, amely megalapozta a szociális agyunk kialakulását és végeredményben megkülönböztet minket főemlős társainktól.
Itt az ideje emlékeztetnünk magunkat arra, amire őseink intuitíven rájöttek, és amit tudományunk ma már megerősít!
- Bioszociális lények vagyunk. Biológiánkat a szociális tapasztalataink formálják, és a társas létezésünk alapjai a biológiánk gyökereiből fakadnak, oda-vissza hatnak egymásra, egymástól elválaszthatatlanul.
- A méhen belüli tapasztalatok kulcsfontosságúak. Az várandós anyák megfelelő támogatása elengedhetetlen a közösség jólétéhez. A stresszes várandós anya születendő gyermeke stresszreaktív és ingerlékeny lesz.
- Emberi természetünk nagyobb része születésünk után fejlődik. A magunk módján minden ehhez kapcsolódik: a belső rendszereink önszabályozása, a befogadó intelligenciánk, a társadalmi érzékenységünk, az együttérző morálunk, készségeink… mindezeket a szeretet biológiája formálja, amelyet őseink követtek.
- Az emberek születéskor rendkívül éretlenek. Az agytömeg legalább 75%-a a születés után fejlődik. Az embereknek körülbelül 30 évre van szükségük, hogy elérjék a tényleges felnőttkort. Védelmezésre és támogatásra van szükségünk a felnőtté válás útja során.
- Évmilliók alatt egy gondoskodó rendszer alakult ki, az úgynevezett evolved nest, egy fejlődést alakító „fészek”, amely az egészséges fejlődést támogatja. Ez a fészek segít a babáknak alapvető szükségleteik kielégítésében, hogy az önszerveződésük kialakulhasson, és növekedhessenek, fejlődhessenek. Az evolved nest segíti a mentális és fizikai gyarapodásukat, az ellenálló képesség kialakulását és egyedi potenciáljuk kibontakozását.
- A fenyegetettségre való érzékenység a korai toxikus stressz következményeként alakul ki. A fejlődést alakító fészek hiánya káros hatással van a társas kapcsolatokra, így a társadalomra. A neurocepció kifejezés arra utal, hogy minden új helyzetben, pillanatok alatt (ezredmásodpercek alatt) értékeljük, hogy biztonságban érezzük-e magunkat. Amikor valaki veszélyben érzi magát, szervezetének fókusza a magasabb rendű gondolkodástól és a tapasztalatok befogadásától elvonódik, és ez csökkenti a tanulás képességét, valamint aláássa a szociális és érzelmi intelligencia fejlődését.
- Az emberi morálnak biológiai gyökerei vannak. Amikor alapvető szükségleteinket kielégítjük és a fejlődést, érzelmi gyarapodást támogatjuk, elősegítjük az egészséget és a proszociális, azaz a közösséget szem előtt tartó magatartást. Akiknek intenzívebb a fejlődést alakító fészek tapasztalása, azok az emberek elkötelezettebbek a társadalom irányába, kevesebb agressziót mutatnak embertársaik irányába és kevésbé távolodnak el érzelmileg a környezetüktől, közösségüktől. Azok, akik több negatív gyermekkori élménnyel rendelkeznek, kisebb társadalmi elköteleződést és nagyobb érzelmi távolságot mutatnak.
- Őseink követték az emberi jólét útját. Ha például tanulmányozzuk az Afrikában még mindig élő vadászó-gyűjtögető civilizációt, amely már legalább 150,000 éve létezik, akkor láthatjuk, hogy őseink milyen utat követtek, amely számos más faj túlélését, jólétét és virágzását segítette.
Ennek az útnak az elemi részei:
– biztosítani a csecsemők és kisgyermekek alapvető szükségleteit, és utána törekedni a szükségletek kielégítésére a teljes életünk során
– ez egészséget eredményez (fiziológiai, pszichológiai és társadalmi egészséget),
– az emberek így válnak intuitívvé és melegszívűvé, amely a fiziológia, a lélek, a szellem és a cselekvés integrációjából fakad. Ez egyaránt megvalósul az egyéni és a közösségi szinten.
Az eredmény olyan egyének és közösségek összessége, amelyek együttműködőek és együttérzőek, beleértve a többi földi entitást (állatok, növények, természet), és amelyek elősegítik a kulturális örökkévalóságot.
A fejlődést alakító fészek az emberi fejlődés kulcsfontosságú alapja. Ahhoz, hogy a társadalomban a fókuszt a jólétre helyezzük újra a pénz helyett, helyre kell állítanunk gyermekeink számára a fejlett és gondoskodó fészket.
Az írás Darcia Narvaez: Science confirms our ancestors’ intuition című cikke alapján készült.
Elakadtál és támogatásra lenne szükséged?
Látogass el az Így tudunk támogatni oldalra, és találd meg aszámodra leginkább megfelelő formáját a
támogatásunknak!
Így
tudunk támogatni